Novoročný príhovor riaditeľky školy

Milí naši žiaci ale aj Vy všetci, ktorí našej škole fandíte,  

pod vianočným stromčekom som si našla autobiografickú knihu „Elon Musk“.  Tento juhoafrický vizionár priviedol svet do éry elektrických vozidiel, súkromného výskumu vesmíru a umelej inteligencie. Patrí k najkontroverznejším inovátorom na svete. Sám o sebe povedal: „ „Každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som prišiel s novou verziou elektromobilov a mám v pláne poslať ľudí na Mars vo vesmírnej lodi. Mysleli ste si, že zároveň budem pohodový, normálny chlapík?“

Ja som si jeho životný príbeh, úspechy aj pády zobrala ako inšpiráciu pre zostavenie pár rád a prianí, ktoré by sa mohli hodiť do roka 2024:

-       Keď niečo naozaj chcete, choďte si za tým, aj keď sa v tejto chvíli zdá, že je všetko proti. Pevná vôľa je dôležitá, ako aj trpezlivosť a vytrvalosť. Škola, ranné vstávanie, príprava na hodiny je tou najlepšou cestou na tréning pevnej vôle. Viete, že Elon Musk patril vždy k dobrým žiakom, rád sa učil a čítal? A vedel, že keď mu idú veci ľahko, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nerobí nič nové.

-       Dobré slovo a pochvala vždy dobre padne. No aj slová kritiky. Nie od hejterov na sociálnych sieťach, ale od blízkych, ktorým na Vás záleží. Takýmto ľuďom sa hovorí „kritickí priatelia“ s sú veľmi dôležití.

-       Každé ráno je dobrý dôvod, prečo vstať z postele. Vždy sa je na čo tešiť. E. Musk vraj vstáva s cieľom pracovať na výskume multiplanetárnej  existencie ľudstva. Hľadajme však aj čaro obyčajných vecí. Nemôže byť dôvodom tešiť sa na kamarátov v škole, čii dobrý obed v jedálni? :)

-       Veľa vecí sa v minulosti zdalo ako sci-fi. Napríklad lietanie, rozprávanie sa s niekým,  kto je práve v tejto chvíli na opačnej strane planéty. Nebojme sa nových vecí, nebojme sa budúcnosti, nebojme sazmien! A to nie  len v používaní moderných technológií ale aj správaní sa a v medziľudských vzťahoch. Cítite to tak? Lebo...

-       Najväčšou výhrou je mať dobré vzťahy s ľuďmi, s ktorými sa denne stretávate. Pracujte teda na nich! Keď sa to tak zoberie, nie je to ťažké, ak poznáme zopár zázračných slovíčok.

A prečo som si zobrala túto knihu ako motív tohtoročného príhovoru? Pretože Elon Musk sa rozhodol zriadiť školu v americkom Austine.  Aj on totiž dnes považuje vzdelávanie za najdôležitejšiu vec pre budúcnosť. Jeho škola má byť prepojenie strednej školy a univerzity. Taký náš púchovský campus EDUTECH :)

Prajem Vám všetkým, nech je rok 2024 rokom radosti zo všetkého čo vyjde, aj čo na úspech ešte čaká!

L. Jancíková,  riaditeľka SŠ Púchov