Vďaka finančnej podpore TSK sme mali "zážitkový" jún

 

Trenčiansky samosprrávny kraj prispieva na zážitkové vzdelávanie svojich škôl. Naša škola využila tútoo finančnú podporu na návštevu kultúrneho podujatia v SND, exurziu v Trnave a v Modre, ale aj na odborné workshopy v bratislavskej Cvernovke. Zážitky sme mali nasledovné:

Slovenské národné divadlo:

Piatok 9. jún 2023. Je krátko po 13:00. Na parkovisku pri SŠ I. Krasku stojí veľký autobus a pomaly sa pri ňom objavujú známe tváre z radov študentov i učiteľov. Čo sa to robí? Kam všetci idú, veď sa začína víkend, treba ísť domov, oddýchnuť si. Áno. To treba, ale my sme sa rozhodli pre kultúrny oddych v Slovenskom národnom divadle. Naše rozhodnutie podporili aj Trenčiansky samosprávny kraj a OZ Rodičia a škola a s ich príspevkami sa nám podarilo vidieť predpremiéru činoherného predstavenia v novej budove SND na Pribinovej ulici – Malé ženy.

Zážitok to bol priam fascinujúci. Pre niektorých z nás  premiéra v divadelnom hľadisku, iní sú už ostrieľaní nadšenci. Nebudeme Vám písať, o čom to bolo. Nepripravíme Vás predsa o prekvapenie a vlastnú katarziu. Musíme však potvrdiť, že takéto niečo je neopísateľné, úžasné a skutočne to dobíja baterky. Teraz už máme dosť síl, aby sme zvládli záver roka a tešíme sa na ďalšiu kultúru. Muzikál, komédia, balet, opera? Čo vy na to?

Po stopách slovenského národného obrodenia v Trnave i Modre:

22.6.2023 býva v školách „dusno“. Všade samé testy, skúšky, uzatváranie známok. Jedným slovom stres. U nás pohodička. Vybrali sme sa na exkurziu. Cieľová destinácia: Modra, Trnava, Hlboké.

Celé sa to začalo v Modre. V Múzeu Ľudovíta Štúra  nám ponúkli prehliadku unikátnych exponátov z jeho života. Prehliadka bola doplnená pútavým výkladom sprievodkyne. Medzi najzaujímavejšie kúsky výstavy patril určite úlomok kosti zo zranenej nohy Ľ. Štúra ako aj prameň jeho vlasov. Pokračovaním expozície bola prehliadka Pamätnej izby Ľ. Štúra – pripomínajúca posledné roky jeho života v Modre.

Naša cesta pokračovala do „slovenského Ríma“ – do Trnavy. Konkrétne k pamätníku Antona Bernoláka s nápisom „Slováci, píšte po slovensky! Tu máte slovo moje o reči vašej.“ Všetky dôležité východiskové informácie nám pani učiteľky povedali cestou v autobuse, takže tam sme už prišli „nadupaní“, ale aj hladní. Po chutnom „meníčku“ nás šofér doviezol ešte na evanjelickú faru v Hlbokom, kde J.M.Hurban dlhodobo pôsobil ako farár. Medzi domácimi sa tradujú rôzne príbehy z jeho života. Mnohé z nich nám priblížil miestny pán farár, ktorému patrí naša vďaka za vrelé prijatie.

Śtudijný odbor styling a marketing v bratislavskej Cvernovke:

Finančnú podporu TSK využili dievčatá odboru styling a marketing na skvelý workshop v bratislavskej novozrekonštuovanej Cvernovke. Je to priestor pre mnohé tvorivé aktivity. Všetky ročníky stajlistiek si tu mohli vyskúšať tradičnú techniku sieťotlače a tieež boli zasvetné do tajov recyklácie odevov. Workshop viedla uznávaná odborníčka na etickú módu Martina  Mareková Kuipers.


Fotogaléria